Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła zarzuty ZOPI skierowane wobec postanowień wzoru umowy i opisu przedmiotu zamówienia proponowanych przez PKP PLK S.A.
W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Opracowanie dokumentacji projektowej dla projektu pn.: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec – Gołańcz – granica województwa” o nr 9090/IREZA5/23319/06310/20/P ZOPI sprzeciwiło się nieuzasadnionemu i nadmiernemu przenoszeniu ryzyk na wykonawców.
Zgłosiliśmy ponad 30 zmian mających na celu przywrócenie równowagi stron umowy, jednoznaczne opisanie przedmiotu zamówienia i zminimalizowanie ryzyka niedoszacowania ofert.
Zamawiający uwzględnił część zarzutów, niemniej jednak pozostałe podtrzymaliśmy i w dniu 19 stycznia 2021 r. przedstawiliśmy swoje argumenty i oczekiwania przed Krajową Izbą Odwoławczą.
Izba przychylając się do argumentów ZOPI nakazała Zamawiającemu:
- ustalić limit ograniczenia zakresu przedmiotowego zamówienia w przypadku utraty dofinansowania oraz wprowadzić 7 dniowy termin na przekazanie wykonawcy informacji o zamiarze rozwiązania umowy z uwagi na utratę dofinansowania;
- wprowadzić obowiązek jednokrotnego zgłoszenia wad do dokumentacji projektowej;
- wprowadzić katalog kar umownych płatnych przez zamawiającego na rzecz wykonawcy;
- wykreślenie zapisu wskazującego, iż ryzykiem wykonawcy jest uzyskanie informacji od spółek z grupy PKP oraz spoza grupy PKP;
- wykreślenie obowiązku przygotowania kompletnych wniosków o wydanie zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub nowej decyzji w przypadku zmiany zakresu projektu w stosunku do zakresu określonego pierwotną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach.
Jesteśmy przekonani, że rozstrzygnięcie Izby jest istotnym krokiem w procesie tworzenia konkurencyjnych, przejrzystych i sprawiedliwych dla obu stron warunków realizacji zamówień finansowych ze środków publicznych i unijnych.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią odwołania oraz artykułem opublikowanym na Rynku Infrastruktury.
[download id=”733″]