Branża projektowa: Kluczowa, ale ignorowana w debacie o inwestycjach – wywiad Anny Oleksiewicz dla portalu wnp.pl

Czy sektor projektowo-nadzorowy doczeka się w końcu konstruktywnego partnerstwa z administracją i realnych zmian systemowych?

Mimo kluczowej roli, branża regularnie spotyka się z marginalizowaniem ze strony władz państwowych. ZOPI od prawie 5 lat apeluje o reformy systemowe, legislacyjne i proceduralne, ale pomimo naszych licznych inicjatyw i merytorycznej pracy żaden z dużych zamawiających publicznych nie wdrożył zmian, które realnie przełożyłyby się na odpowiednie docenienie usług intelektualnych (w aspekcie i finansowym i prestiżowym).

„Liczyliśmy, że obecny rząd zmieni ten kierunek. Z wyrozumiałością podchodziliśmy do potrzeby audytów, przeglądów, weryfikacji projektów po przejęciu władzy, jednakże minął już blisko rok, a nie doczekaliśmy się konkretów” – komentuje Anna Oleksiewicz, Prezes Zarządu ZOPI, w najnowszym wywiadzie dla portalu wnp.pl.

„Od początku kadencji zabiegamy o spotkanie z Dariusz Klimczak, Ministerstwo Infrastruktury – bezskutecznie. Do chwili obecnej nie mieliśmy okazji spotkać się również z Paweł Woźniak, p.o. Generalnego Dyrektora Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Maciej Lasek, Pełnomocnik Rządu ds. Centralny Port Komunikacyjny, co prawda zorganizował w kwietniu spotkanie Forum dialogu technicznego CPK, ale od tego czasu nie wydarzyło się nic w kwestii rozmów z branżą. Paweł Kowal, Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą, z dużym entuzjazmem relacjonuje kolejne wydarzenia dot. odbudowy Ukrainy, podkreślając przy tym jak ważni w tym procesie są polscy przedsiębiorcy, ale niestety takiego entuzjazmu już brak, by spotkać się z przedstawicielami ZOPI” – dodaje Anna Oleksiewicz.

Co ważne, nie chodzi tylko o spotkania dla samych spotkań, ale o konkretne działania i zmiany. Zwłaszcza w kontekście zapowiadanych inwestycji. Cieszy oczywiście potencjalny wzrost projektów infrastrukturalnych, ale obawy budzi fakt, że w przypadku usług intelektualnych ich realizacja będzie się odbywała na „starych zasadach”. Jako Związek wypracowaliśmy szereg rekomendacji, przedstawialiśmy konkretne rozwiązania – liczymy, że nie pozostaną one w szufladzie.

Więcej o wyzwaniach i postulatach branży projektowo-nadzorowej można przeczytać w wywiadzie
https://lnkd.in/dHFGaEtC

Zapraszamy do lektury!

Umowa bazowa na nadzór w PKP PLK

W ramach Forum Inwestycyjnego PKP PLK Grupa Projektant i Inżynier intensywnie pracowała nad sfinalizowaniem wzoru umowy na nadzór.

22 listopada miało miejsce ostatnie spotkanie z tej serii, podczas którego grupa robocza zakończyła prace nad umową bazową. Podczas wielu miesięcy spotkań rozmawialiśmy o:
– zasadach rozliczania usługi;
– czasie trwania umowy;
– rozliczaniu nadzoru nad pracami dodatkowymi;
– personelu;
– karach umownych;
– wypowiedzeniu umowy;
– zmianie umowy.

Bardzo dziękujemy zespołowi PKP PLK za wytrwałość w rozmowach. 

Mamy nadzieję, że wypracowane rozwiązania zostaną ostatecznie przyjęte przez Zarząd PKP PLK.

Już od następnego spotkania przystępujemy do ostatnich uzgodnień dot. IDW oraz rozpoczniemy prace nad dostawaniem OPZ do bazowej umowy na nadzór oraz nowych Warunków Kontraktowych na roboty.

Współpraca ZOPI z Business Finland

22 listopada odbyło się spotkanie polsko-fińskich firm z branży budowlanej, które stanowiło wyjątkową okazję do nawiązania bezpośrednich relacji biznesowych i wymiany doświadczeń.

Dzięki zaproszeniu od Business Finland Poland firmy zrzeszone w ZOPI mogły zaprezentować swoje możliwości oraz bliżej poznać fińskich partnerów. Wierzymy, że te rozmowy staną się początkiem trwałej współpracy, przynoszącej korzyści obu stronom.

Dziękujemy za tę wyjątkową okazję i inspirujące rozmowy!

Kongres Nawierzchni z patronatem ZOPI, 28-29 listopada 2024 r.

Tegoroczny Kongres Nawierzchni otworzy debata „Gospodarka. Wyzwania związane z realizacją robót na drogach publicznych”, w której udział weźmie Anna Oleksiewicz, Prezes Zarządu ZOPI.

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Głębokie merytoryczne dyskusje z udziałem ekspertów
  • Inspirująca wymiana poglądów
  • Szansa na realny wpływ na rynek dzięki wnioskom płynącym z Kongresu

Organizator: Konferencje Specjalistyczne

Więcej informacji: https://lnkd.in/d-Xq_MYR

ZOPI patronuje – 3. Konferencja Współczesna Geologia Samorządowa, 19-22 listopada 2024 r.

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy zaprasza do udziału w 3. Konferencji Współczesna Geologia Samorządowa (WGS), która odbędzie się w dniach 19-22 listopada 2024 r. w Jastrzębiej Górze. ZOPI jest partnerem wydarzenia.

Konferencja Współczesna Geologia Samorządowa  jest corocznym wydarzeniem dedykowanym przede wszystkim pracownikom administracji samorządowej i poświęconym szeroko rozumianemu zakresowi problemów, z którymi administracja geologiczna spotyka się wykonując zadania regulowane ustawą Prawo geologiczne i górnicze.

Celem niniejszej konferencji jest podtrzymywanie wypracowanej już integracji środowiska geologów, nawiązywanie nowych relacji zawodowych, wsparcie w zrzeszaniu się regionalnych i lokalnych grup. Jest to też wydarzenie podczas którego, uczestnicy wypracowują i propagują skuteczne narzędzia prawno-administracyjne, tak aby ułatwić i ujednolicić wykonywane przez pracowników administracji samorządowych obowiązki służbowe, jako geologów. Przełoży się to na sprawną współpracę z interesariuszami, tj. z geologami dokumentującymi, Przedsiębiorcami oraz Inwestorami. Debata w tak szerokim gronie przedstawicieli branży geologicznej, pozwoli na wymianę doświadczeń oraz rozpoznanie powtarzających się trudności i problemów oraz zaproponowanie rozwiązań systemowych. Ideą przewodnią konferencji jest także intensyfikacja współpracy terenowej pomiędzy administracją geologiczną, państwową służbą geologiczną oraz z organami nadzoru górniczego.

Zapraszamy do udziału:  https://www.pgi.gov.pl/geologia-samorzadowa/bloki-tematyczne/konferencja/3-ogolnopolska-konferencja-wspolczesna-geologia-samorzadowa.html

ZOPI patronuje Forum Południowemu, 15 listopada 2024 r.

ZOPI objęło patronatem pierwszą edycję Forum Południowego, które odbędzie się 15 listopada br.

Wydarzenie kierowane jest do przedstawicieli branży budowlanej i energetycznej. Celem Forum jest stworzenie platformy do wymiany wiedzy, doświadczeń i innowacyjnych pomysłów, które kształtują przyszłość tych dynamicznie rozwijających się sektorów. Podczas konferencji uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w inspirujących wykładach, interaktywnych warsztatach oraz panelach dyskusyjnych prowadzonych przez uznanych specjalistów.

Szczegóły wydarzenia i rejestracja:https://forumpoludniowe.pl/

Spotkanie Kobiety w Infrastrukturze pod patronatem ZOPI, 19 listopada 2024 r.

„Królowe kontra Pszczoły” to tytuł wystąpienia Anny Oleksiewicz, Prezes ZOPI, podczas spotkania Kobiety w Infrastrukturze.

Wydarzenie będzie znakomitą inspiracją dla kobiet, które pracują lub planują podjąć zatrudnienie w sektorze infrastruktury.

– Jak skutecznie zarządzać w branży zdominowanej przez mężczyzn
– Jak połączyć karierę z pasją i celami życiowymi
– Sztuka porozumienia i rola kobiecej perspektywy
– Kobieta liderką branżowych inicjatyw – efektywne zarządzanie czasem i projektami
– Zwiększanie zainteresowania kierunkami związanymi z budownictwem
– Promocja zawodu inżyniera
to tylko niektóre z wątków, które zostaną podniesione podczas wystąpień.

Celem spotkania jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów oraz promowania dobrych praktyk.

ZOPI jest partnerem honorowym wydarzenia.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Więcej informacji oraz rejestracja: https://lnkd.in/dHHReDtk

19 listopada 2024 r., Warszawa, Airport Hotel Okęcie

Organizatorzy wydarzenia:  „Magazyn Autostrady”, „Mosty”, „Drogi Publiczne”, „Kruszywa” oraz portal Drogowo-Mostowy.pl

ZOPI partnerem Konferencji SIDiR, 21-22 listopada 2024 r.

ZOPI zostało Partnerem XII edycji Konferencji Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców pt. „Zarządzanie terminami w umowach”.

Jarosław Wielopolski, członek Rady ZOPI,  weźmie udział w rozmowie ekspertów: „Kamienie milowe” i kary umowne z tytułu ich nieosiągnięcia.

W programie ponadto m.in.:

– dobór optymalnych terminów realizacji inwestycji i ich wpływ na koszty;
– metody kalkulacji dodatkowych kosztów;
– roszczenia czasowe w prawie polskim.

21-22 listopada, Hotel Belotto, Warszawa

Serdecznie zapraszamy do udziału! 
https://lnkd.in/gD3EaPS