ZOPI składa odwołanie do KIO na warunki umowy na nadzór nad projektowaniem i budową drogi S19

ZOPI złożyło odwołanie do KIO na warunki umowy na nadzór w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Pełnienie nadzoru nad projektowaniem i realizacją Robót oraz zarządzanie Kontraktami pn. 1) „Projekt i budowa drogi S19 na odcinku od węzła Białystok Księżyno (bez węzła) do węzła Białystok Południe (z węzłem) oraz drogi krajowej nr 65 na odcinku od węzła Białystok Południe do m. Grabówka”; 2) „Projekt i budowa drogi S19 na odcinku od węzła Białystok Południe (bez węzła) – Ploski”.

ZOPI uważa, że Zamawiający nie opisał przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny, zrozumiały i wyczerpujący. SIWZ nie uwzględnia wszystkich okoliczności, które pozwoliłyby na złożenie porównywalnych ofert, z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji. Jednocześnie sformułowanie istotnych warunków umowy narusza naturę stosunku zobowiązaniowego, obowiązujące przepisy oraz równowagę stron. Dodatkowo postanowienia znajdujące się w SIWZ obarczają całym ryzykiem potencjalnych Wykonawców co uniemożliwia rzetelną wycenę.

Zapraszamy do lektury pełnej treści odwołania.

[download id=”543″]

Debata: Rozwiązywanie sporów przy inwestycjach budowlanych – VIII Kongres Infrastruktury Polskiej

W dniu 18 czerwca o godz. 10:30 podczas VIII Kongresu Infrastruktury Polskiej odbyła się debata na temat rozwiązywania sporów przy inwestycjach infrastrukturalnych.

Debatę prowadził Dyrektor Biura Maciej Gładyga z IGTL, a jej uczestnikami byli: Członek Zarządu – Dyrektor ds. Realizacji Inwestycji A. Bresh (PKP PLK), p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad T. Żuchowski (GDDKiA), Senior Associate Ł. Gembiś (kancelaria DWF), Prezes Zarządu T. Latawiec (SIDiR), Prezes Zarządu A. Oleksiewicz (ZOPI) oraz Członek Stowarzyszenia Z. Szafrański (SEiMTS).

 

Podczas debaty przedstawiciele Zamawiających pozytywnie oceniali realizację inwestycji infrastrukturalnych w dobie epidemii, zwracali uwagę na szybką reakcję i sprawne tworzenie wytycznych niwelujących problemy. ZOPI zwróciło uwagę na to, że – jakkolwiek współpraca z Zamawiającymi w okresie epidemii była dobra – to jednak pojawiły się przeszkody prowadzące do spowolnienia prac branży projektantów i inżynierów, w szczególności związane z ograniczonym działaniem urzędów.  Te spowolnienia mają obecnie wpływ na ilość pojawiających się wniosków roszczeniowych. W ocenie przedstawicieli Zmawiających składanie wniosków – zgodnie z przepisami antykryzysowymi – jest w pełni naturalne i zamierzają analizować każdy z nich pod kątem tego, czy epidemia faktycznie miała wpływ na tempo realizacji prac.

ZOPI zwróciło uwagę, na długi okres trwania procedur mających na celu polubowne zakończenie sporów (rozstrzygnięcie roszczeń), postulując zwiększenie kompetencji jednostek regionalnych w zakresie decydowania o roszczeniu i jednocześnie wydzielenie dedykowanych komórek – niezależnie od zarządzających projektem – procedujących roszczenia. Podkreślono również, że przedłużające się procedury roszczeniowe generują znaczne ryzyka finansowe, co przy jednoczesnym mało atrakcyjnym modelu wynagradzania projektantów rodzi istotne ryzyka związane z płynnością finansową.

 

Wyrażoną przez Zamawiających chęć usprawnienia prac i negocjacji obowiązujących obecnie zapisów umownych ZOPI ocenia bardzo pozytywnie. Mamy nadzieję, że prowadzone przez nas prace w tym zakresie przyniosą pozytywne efekty dla branży.

 

VIII Kongres Infrastruktury Polskiej (17-19 czerwca 2020)

Miło nam poinformować, że ZOPI zostało partnerem honorowym VIII Kongresu Infrastruktury Polskiej. Zapraszamy do uczestnictwa.

Podczas tego ważnego dla branży wydarzenia ZOPI zabierze głos w ramach debaty „Rozwiązywanie sporów przy inwestycjach budowlanych”. Prezes Zarządu Związku Ogólnopolskiego Projektantów i Inżynierów wypowie się w tematyce spadku produktywności i spowolnienia prac w dobie pandemii, a także zwróci uwagę jak z perspektywy projektantów i inżynierów w praktyce wygląda polubowne rozwiązywanie sporów i zarządzanie konfliktem w związku z realizacją inwestycji infrastrukturalnych.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia wydarzenia i debaty. Program znajdziecie Państwo tutaj.