ZOPI składa odwołanie do KIO na treść SIWZ na wykonanie dokumentacji projektowej dla PKP PLK

ZOPI złożyło odwołanie do KIO na treść SIWZ w postępowaniu PKP PLK o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla projektu pn.: „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Ełk – Trakiszki (granica państwa) – dokumentacja projektowa”.

W ocenie ZOPI Zamawiający ukształtował postanowienia umowy oraz OPZ w sposób znacząco naruszający równowagę kontraktową stron. Wykonawcy zostali zobligowani do uwzględnienia bardzo szerokiego katalogu ryzyk i kosztów, których w istocie nie są w stanie oszacować na etapie przygotowania oferty. Granice przedmiotu zamówienia, które będzie realizowane przez wybranego wykonawcę nie zostały określone w sposób precyzyjny, a przy tym możliwość zmiany umowy w zakresie podwyższenia wysokości wynagrodzenia jest bardzo ograniczona.

ZOPI zaproponowało szereg zmian mających na celu przywrócenie równowagi stron umowy, dookreślenie przedmiotu zamówienia i zminimalizowanie ryzyka niedoszacowania przez Wykonawcę ceny oferty.

Zapraszamy do lektury zgłoszonych uwag.

[download id=”583″]

ZOPI wynegocjowało z GDDKiA zmiany w SIWZ na wykonanie dokumentacji projektowej STEŚ-R

W związku ze złożonym 6 lipca 2020 r. przez ZOPI odwołaniem do KIO na treść SIWZ w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Wykonanie dokumentacji projektowej STEŚ-R wraz z uzyskaniem decyzji DŚU dla budowy obwodnicy Limanowej oraz obwodnicy Nowego Targu” 31 lipca 2020 r. odbyły się negocjacje z GDDKiA. Zamawiającego reprezentowali przedstawiciele Centrali GDDKiA oraz Oddziału Kraków.

Zaprezentowana przez ZOPI kilkugodzinna argumentacja zgłoszonych postulatów zaowocowała wypracowaniem rozwiązań kompromisowych, satysfakcjonujących obie strony w stopniu uzasadniającym cofnięcie odwołania. Przenegocjowane zostały wszystkie zakwestionowane postanowienia umowy oraz zapisy warunków udziału i kryteriów oceny ofert.

Spośród 17 zarzutów dotyczących postanowień umowy, Zamawiający dokonał zmian w mniejszym lub większym stopniu w przypadku 15 zarzutów, do najważniejszych uzgodnień należą:

  • wprowadzenie przejrzystych zasad realizowania płatności częściowych na rzecz Wykonawcy,
  • podniesienie limitu waloryzacji w przypadku wydłużenia terminu realizacji umowy,
  • dookreślenie sposobu liczenia terminów realizacji umowy,
  • wprowadzenie uprawnienia Wykonawcy do żądania dodatkowych kosztów poniesionych w związku z koniecznością utrzymania zabezpieczenia w przypadku wydłużenia etapu II umowy o ponad 3 miesiące,
  • doprecyzowanie obowiązków Wykonawcy i zapewnienie mu dłuższych terminów ich realizacji,
  • dookreślenie czasu trwania przerwy w realizacji umowy, uprawniającej Zamawiającego do odstąpienia od umowy,
  • wyłączenie możliwości tylko jednokrotnej zmiany personelu,
  • modyfikacja postanowień dotyczących zmian umowy, dopuszczająca w określonych przypadkach nie tylko zmianę terminu, ale także zmianę wynagrodzenia,
  • waloryzacja wynagrodzenia w przypadku polecenia zmiany,
  • wprowadzenie możliwości odmowy dokonania odbioru jedynie w przypadku stwierdzenia wad istotnych,
  • modyfikacja uprawnień Zamawiającego do odstąpienia od umowy,
  • wykreślenie uprawnienia Zamawiającego do odmowy przyjęcia prac zrealizowanych na poziomie niższym niż 75% w przypadku odstąpienia od umowy.

W odniesieniu do warunków udziału i podkryteriów:

  • w pkt 7 IDW – wykreślono konstrukcję kablobetonową i zastąpiono to wymogiem dłuższego przęsła (min. 50 metrów) oraz dopuszczono doświadczenie w opracowaniu lub sprawdzeniu dokumentacji STEŚ-R lub STEŚ i KP, przy czym STEŚ i KP mogły być realizowane w odrębnych zadaniach,
  • w pkt 19 IDW: dopuszczono dokumentacje wykonane wcześniej niż w okresie ostatnich 5 lat, przy czym dokumentacja z okresu 5 lat jest dodatkowo punktowana, dopuszczono doświadczenie w opracowaniu lub sprawdzeniu dokumentacji STEŚ-R lub STEŚ, wykreślono konstrukcję kablobetonową i zastąpiono to wymogiem dłuższego przęsła (min. 50 metrów).

Powyższy sukces negocjacyjny utwierdza ZOPI w przekonaniu o słuszności podejmowanych inicjatyw i istnieniu potrzeby kreatywnego dialogu pomiędzy wszystkimi stronami inwestycji infrastrukturalnych w celu ich usprawnienia i podniesienia poziomu świadczonych usług.

Umowa o nadzór dla projektów drogowych – start rozmów w ramach Rady Ekspertów

11 sierpnia 2020 r. odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach Rady Ekspertów poświęcone pracom nad wzorcem umowy na nadzór i zarządzanie kontraktem stosowanym przez GDDKiA.

ZOPI złożyło 29 lipca 2020 r. na ręce Dyrektora Tomasza Żuchowskiego szereg propozycji modyfikacji tak samego wzorca umowy, jak i modelu organizacji postępowania przetargowego na wybór konsultanta. Propozycje związku zmierzają do stworzenia realnych kryteriów pozacenowych poprzez podniesienia wartości doświadczenia i personelu oferentów. Jednocześnie ZOPI przedstawiło 20 innych propozycji modyfikacji wzorca umowy.   W spotkaniu z ramienia Związku uczestniczyć będą: Piotr Skura – Wiceprezes ZOPI, Renata Mordak – Członek Rady ZOPI, Grzegorz Placek – Członek Rady ZOPI, Tomasz Domaradzki – Członek ZOPI.

Pełna treść postulatów poniżej.

[download id=”574″]