Odwołanie na treść WSK w GDDKiA – Kara umowna za Kamień Milowy nr 1

Składamy odwołanie na treść WSK w postępowaniu GDDKiA na projekt i budowę drogi ekspresowej S10.

Przedmiotem zaskarżenia jest Subklauzula 8.8 WSK w zakresie dotyczącym kary umownej za dochowanie Kamienia Milowego nr 1 (projektowanie wraz ze złożeniem wniosku o ZRID).

Kara ta naliczana jest w wysokości 0,02 % Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej netto, podczas gdy wartość prac projektowych wynosi nie więcej niż 5 % całości Kontraktu. W praktyce oznacza to, że Projektant, któremu GW zlecił ten element Kontraktu może być zobowiązany do zapłaty kary umownej na poziomie 100 tys PLN dziennie (przy wartości Kontraktu 500 mln PLN), podczas gdy maksymalna wartość jego wynagrodzenia za prace projektowe może wynieść nie więcej niż 25 mln PLN. Mając na uwadze maksymalny limit kar umownych w umowie projektowej (20 %) Projektant może ten limit osiągnąć już po 50 dniach zwłoki.

Pełna treść odwołania:

[download id=”865″]

Walne Zgromadzenie ZOPI (2020)

W dniu 25 czerwca 2021 r. odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie firm członkowskich Związku.

Podczas obrad członkowie ZOPI pozytywnie ocenili działalność Związku w roku 2020. Zgromadzenie jednomyślnie podjęło uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie Zarządu z działalności Związku oraz sprawozdanie finansowe, a także w sposób jednomyślny udzieliło członkom Zarządu Związku absolutorium z pełnionych funkcji.

Członkowie ZOPI omówili również propozycje kolejnych inicjatyw Związku oraz dalszej działalności Związku w przyszłości.

Ważnym elementem wydarzenia był wybór Pana Marka Rytlewskiego na członka Rady Związku. Pan Marek Rytlewski jest Prezesem Zarządu spółki Transprojekt Gdański sp. z o.o., z którą związany jest od ponad 30 lat. Za wybitne osiągnięcia twórcze został wyróżniony tytułem Projektanta Roku 2014. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, Studiów Menedżerskich w GFKM i Podyplomowych Studiów w Akademii L. Koźmińskiego.

Jesteśmy przekonani, że dołączenie p. Prezesa Rytlewskiego do grona Rady Związku przyczyni się do dalszego rozwoju organizacji i realizacji założonych przez organizację celów.

Dziękujemy uczestnikom Walnego Zgromadzenia za inspirujące sugestie i ciekawą dyskusję.

Umowa ramowa CPK – zmiany po odwołaniu ZOPI

W maju ZOPI złożyło kolejne odwołanie na przetarg CPK na zamówienie pn.: Zawarcie umowy ramowej dotyczącej opracowania Studiów Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowych (STEŚ) dla inwestycji kolejowych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 

Centralny Port Komunikacyjny, po odwołaniach złożonych przez ZOPI w dziewięciu postępowaniach dotyczących opracowania Studiów Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowych (STEŚ) dla inwestycji kolejowych, postanowił wybrać wykonawców ww. inwestycji w nowej formule. Otwarcie ofert w pierwszym z zaskarżonych postępowań, tj. zamówieniu na Opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla Projektu nr 00100017 „Budowa linii kolejowej nr 58 Łętownia-Rzeszów”, potwierdziło zarzuty ZOPI o niejednoznaczności postanowień SIWZ i braku możliwości prawidłowej wyceny ofert (ceny ofert wahały się od 9 do prawie 40 milionów złotych).

Centralny Port Komunikacyjny po szeregu odwołań zdecydował się przeprowadzić konsultacje branżowe z potencjalnymi wykonawcami oraz instytucjami. ZOPI również wzięło w nich udział zgłaszając szereg postulatów do wzorcowej dokumentacji. W konsultacjach nie udało się wypracować wszystkich postulowanych rozwiązań i w dokumentacji kolejnego przetargu pojawiły się zapisy SIWZ wymagające zmiany.

Odwołanie na postanowienia SIWZ dotyczące umowy ramowej zostało złożone w dniu 31 maja br. W dniu 16 czerwca br. Centralny Port Komunikacyjny, jeszcze przed wyznaczeniem terminu rozprawy przed KIO, wprowadził postulowane zmiany. Najważniejsza zmiana dotyczy zobligowania się CPK do załączenia do OPZ na etapie zamówień cząstkowych dokumentów takich jak: trasowania linii kolejowych, Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego, sieciowe założenia dla przewozów realizowanych w trybie Otwartego dostępu oraz założenia dla ruchu towarowego, Standardy techniczne Zamawiającego dla linii kolejowych objętych przedmiotem zamówienia.

W poprzednim brzmieniu SIWZ, dokumenty te miały być przedłożone wykonawcy dopiero po podpisaniu umowy wykonawczej, co nie pozwoliłoby na rzetelną wycenę oferty. Argumentacja przedstawiona przez ZOPI przekonała CPK o słuszności proponowanych zmian, a ich wprowadzenie z pewnością pozwoli uzyskać CPK porównywalne i rzetelne oferty.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią odwołania.

[download id=”810″]