ZOPI przedłożyło GDDKiA propozycję zmian w kryteriach oceny ofert dla umów o nadzór

W minionym roku prowadziliśmy prace nad propozycją modyfikacji kryteriów oceny ofert dla umów o nadzór realizowanych na rzecz GDDKiA, które to prace zaowocowały przygotowaniem propozycji kryteriów obejmującej:

– nowy sposób obliczania punktów w kryterium „cena” w oparciu o tzw. „średnią miarodajną” (waga – 50 %);
– kryterium pozacenowe „Doświadczenie personelu Konsultanta” (waga – 20 %)
– kryterium pozacenowe „Analiza Dokumentacji” (waga – 20 %)
– kryterium pozacenowe „System motywacyjny Wykonawcy” (waga – 10 %).

Nowatorskim rozwiązaniem jest zaproponowanie jako kryterium Systemu motywacyjnego Wykonawcy, którego idea opiera się na zadeklarowaniu przez Wykonawcę osiągnięcia określonych zdarzeń, które wpłyną na wykonanie przedmiotu zamówienia w jakości wykraczającej poza oczekiwaną przez Zamawiającego w SWIZ. System Motywacyjny będzie załącznikiem do umowy, zaś jego realizacja będzie dodatkowo premiowana.

Propozycja zmian została przekazana GDDKiA pod koniec ubiegłego roku. Zaproponowane rozwiązania będą przedmiotem dalszych dyskusji i mamy nadzieję, że doprowadzą do ostatecznego wypracowania mechanizmów, które w sposób korzystny wpłyną na jakość oczekiwanej przez zamawiającego usługi.

Zapraszamy zainteresowane firmy do udziału w dalszych pracach organizacji w tym obszarze.

Pełna propozycja modyfikacji kryteriów oceny ofert jest dostępna poniżej.

[download id=”991″].

Mechanizm waloryzacyjny po roku obowiązywania nowego PZP

Nowa ustawa PZP w założeniu przewiduje obowiązek uwzględnienia w umowach zawieranych na okres dłuższy niż 12 m-cy zapisów dotyczących waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy. Zapisy takie miały poprawić sytuację wykonawców w stosunkach z zamawiającym oraz mieć pozytywny wpływ na płynność finansową firm wykonawczych. Po roku obowiązywania nowej ustawy PZP oceniamy, że niniejsza ochrona jest pozorna.

ZOPI złożyło już dwa odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej skarżąc maksymalną łączną wartość korekt wynikającą z waloryzacji. Mimo tego, że zamawiający podniósł limit waloryzacyjny Związek uznał, że proponowane rozwiązanie jest niewystarczające, aby chronić wykonawców oraz zapewnić im płynność finansową przy wieloletnim kontrakcie i złożył skargę do Sądu Okręgowego.

Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat opublikowanego na łamach Rynku Infrastruktury (tutaj).

ZOPI skarży przetarg CPK. Inwestor zareagował przed rozprawą

Przetargi związane z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego śledzi cała branża. Nowy zamawiający, ogromny wieloletni projekt. Ostatni przetarg na usługi inżyniera kontraktu wzbudził kontrowersje w zakresie m.in. warunków waloryzacji czy kar umownych. ZOPI złożyło odwołanie, którego skutkiem były zmiany w dokumentacji.

Zapraszamy do lektury artykułu opublikowanego na łamach Rynku Infrastruktury (tutaj) oraz do zapoznania się z treścią złożonego przez nas odwołania.

[download id=”983″]

ZOPI skarży postanowienia umowne GDDKiA w 4 przetargach

W ciągu ostatniego tygodnia ZOPI złożyło aż 4 odwołania do Prezesa KIO w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego ogłoszonych tuż przed końcem 2021 roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Postępowania, o których mowa, dotyczą odcinka trasy ekspresowej S19 (oddział rzeszowski) i 3 odcinków trasy S17 (oddział lubelski).

Po raz kolejny przedmiotem odwołań jest m.in. Subklauzula 8.8. dotycząca wysokości kary umownej, a zarzuty wskazują na dyskryminację dla firm projektowych (projektantów). Po raz kolejny, ponieważ w październiku 2021 r. KIO uwzględniła odwołanie ZOPI w sporze o postanowienia umowne dot. wysokości kar umownych i w wyniku uzyskanego przez ZOPI wyroku Zamawiający dokonał odpowiednich zmian w postanowieniu umownym.

Drugą kwestią, która poruszana jest w odwołaniach, jest zarzut dotyczący terminu realizacji zamówienia, a dokładniej – nierealności terminu realizacji zamówienia w zakresie złożenia kompletnego wniosku o wydanie decyzji ZRID.

Kwestie poruszone w odwołaniach są niezwykle istotne z punktu widzenia projektantów i są działaniem zmierzającym do sprawiedliwego podziału ryzyk podczas procesu budowlanego i większego udziału MŚP w zamówieniach publicznych. Zachęcamy innych wykonawców i organizacje do przystąpienia do postępowania odwoławczego. Czas na to jest do piątku 7 stycznia.

Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat opublikowanego na łamach Rynku Infrastruktury (tutaj).

Poniżej zamieszczamy treść odwołań.

[download id=”967″]
[download id=”970″]
[download id=”973″]
[download id=”976″]