II Kongres Projektantów i Inżynierów – relacja

6 debat poruszających kluczowe wyzwania branży, 450 uczestników, kilkudziesięciu partnerów oraz kilkunastu panelistów, w tym przedstawiciele najwyższych instytucji państwowych – to najkrótsze podsumowanie II edycji Kongresu Projektantów i Inżynierów, który odbył się 17 kwietnia br. w Centrum Nauki Kopernik.

Konferencja została zorganizowana przez Związek Projektantów i Inżynierów, Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Rynek Infrastruktury.

Po zeszłorocznym sukcesie Kongresu poprzeczka została zawieszona wysoko. W 2024 roku nie tylko udało się go powtórzyć, ale i jeszcze wyraźniej zaakcentować głos branży inżynieryjno-nadzorowej w dyskursie publicznym. Udział ministrów – Dariusza Klimczaka, Ministra Infrastruktury, Piotra Malepszaka Wiceministra Infrastruktury czy Macieja Laska, Pełnomocnika rządu ds. CPK – pokazuje, że branża projektantów i inżynierów coraz mocniej buduje swoją renomę, konsoliduje działania i jest ważnym partnerem w dialogu dot. rozwoju infrastrukturalnego kraju. We wszystkich wystąpieniach podkreślano znaczenie projektantów i inżynierów dla sukcesu projektów inwestycyjnych.

 

Pełna relacja z Kongresu w majowym wydaniu Builder Polska.

List intencyjny ZOPI z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, 26 kwietnia 2024 r.

26 kwietnia Anna Oleksiewicz, Prezes ZOPI oraz Jacek Piechota, Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej podpisali list intencyjny zakładający współdziałanie w zakresie świadczenia usług konsultingowych, projektowych i nadzoru inwestorskiego.

Celem współpracy ma być zaangażowanie polskich i ukraińskich podmiotów w odbudowę Ukrainy oraz stworzenie platformy wymiany doświadczeń w obszarze realizacji inwestycji infrastrukturalnych.

Udział ZOPI w szwedzkich targach budowlanych NORDBYGG, 23-25 kwietnia 2024 r.

W dniach 23-25 kwietnia br. w Sztokholmie odbywają się największe skandynawskie targi budowlane. W wydarzeniu uczestniczy ZOPI, a także firmy należące do związku. Na targach jesteśmy obecni w ramach Pawilonu Narodowego przygotowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Spotkanie obfituje w wydarzenia networkingowe oraz inspirujące wystąpienia i dyskusje.

Gwiazdy Rankingu Buildera 2024

9 kwietnia miała miejsce uroczystość wręczenia certyfikatów Gwiazdy Rankingu Buildera. Wyniki rankingu poznaliśmy już kilka tygodni wcześniej.

W tym roku po raz pierwszy tytuł Gwiazd został przyznany 85 firmom inżynieryjnym i projektowym. Inicjatorem docenienia podmiotów w tej kategorii był Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów.

Pełna lista wyróżnionych firm dostępna jest na stronie (tutaj).

Gwiazdy Rankingu Buildera zostały przyznane w oparciu o analizę pięciu edycji rankingu obejmujących dane finansowe za lata 2018-2022 publikowane w KRS w szczególności: przychody ze sprzedaży, suma aktywów, zysk netto.

Ranking jest elementem projektu „Build the Future” prowadzonego od 2019 roku przez miesięcznik „Builder”, PwC Polska oraz Dun & Bradstreet, którego celem jest analiza kondycji polskiego budownictwa, perspektyw rozwoju oraz promocja firm budowlanych osiągających spektakularne sukcesy.

Uroczystość wręczenia certyfikatów poprzedziły debaty poświęcone sytuacji i perspektywom dla firm oraz branży budowlanej.

Niezwykle ciekawa była dyskusja w gronie Projektanci-Inżynierowie-Generalni Wykonawcy, podczas której wszystkie strony przyznały, że należy wzmacniać współpracę opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu, zwłaszcza w obliczu aktualnych wyzwań.

Wykonawcy i Projektanci zgodzili się, iż kluczowe jest wypracowanie zasad dla kontraktów w systemie „Projektuj i Buduj” w zakresie m. in. „automatycznej” waloryzacji czy nie przenoszenia „kar umownych” na Projektanta 1:1. Po osiągnięciu konsensusu w ww. konieczne będzie podjęcie dialogu z Zamawiającymi, by przedstawić wspólnie wypracowane postulaty.

W opinii debatujących niezwykle istotna jest konsolidacja branży, wzmocnienie jej pozycji, aby przygotować się i z sukcesem realizować duże nadchodzące projekty infrastrukturalne (np. energetyka jądrowa, odbudowa Ukrainy), tak by nie zostać zmarginalizowanymi do roli podwykonawców dużych firm zagranicznych.

Zwrócono uwagę, iż Inwestorzy/Zamawiający, pomimo prawie 3 dekad pozyskiwania środków UE i realizacji inwestycji, nie wypracowali wystarczająco dobrych praktyk, aby unikać dołków inwestycyjnych pomiędzy perspektywami. Taka niestabilność i brak ciągłości zamówień odbija się niekorzystnie dla rynku (np. odpływ kadr, niskie wynagrodzenia).

Uczestnicy debaty odnieśli się również do 3-letniej perspektywy wydatkowania środków z KPO. Konieczny jest dialog z Zamawiającymi w tym zakresie i uświadomienie, że czas który został stracony czekając na uruchomienie środków unijnych nie zostanie „nadrobiony” przez Wykonawców, nawet pod ryzykiem naliczenia im kar umownych. Konieczne jest zatem wypracowanie systemowych rozwiązań, aby firmy nie ponosił kar za nie swoje winy.

Dialog ZOPI z PGW Wody Polskie

Z inicjatywy ZOPI doszło do spotkania z Panem Mateuszem Balcerowiczem, Zastępcą Prezesa Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, podczas którego przedstawiono kluczowe wyzwania branży.

Efektem rozmowy jest zainicjowanie dwustronnej współpracy mającej na celu wypracowanie jak najlepszych praktyk, które ułatwią wszystkim stronom procesu inwestycyjnego realizację bieżących i planowanych projektów.

Bilateralny dialog będzie prowadzony w ramach cyklicznych spotkań ZOPI i zainteresowanych firm nie będących Członkami Związku z Wodami Polskimi.

Dziękujemy za spotkanie i cieszymy się na rozpoczęcie tak potrzebnej współpracy!

ZOPI patronuje: NOVDROG’24, 17-19 kwietnia 2024 r.

W dniach 17-19 kwietnia, w Krakowie, odbędzie się konferencja „Nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast, metropolii i regionów”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Krakowie, a ZOPI jest patronem merytorycznym.

W konferencji udział weźmie Dariusz Tomaszewski, firma Geoprzem, który przedstawi wystąpienie: ZOPI inicjatorem nowoczesnych technologii i racjonalnych przepisów geodezyjnych w projektowaniu dróg i obiektów inżynierskich.

W ramach prezentacji zostaną omówione problemy braku wdrożenia nowoczesnych technologii oraz przepisów dla prac geodezyjnych  w projektowaniu dróg i obiektów inżynierskich, szczegółowo zostanie omówiony monitoring geodezyjny osuwisk, wykopów drogowych oraz budowy nasypów drogowych przy zastosowaniu nowych technologii. W związku z wyzwaniami z młodymi kadrami przedstawione zostaną perspektywy rozwoju zawodowego dla studentów.

Rejestracja i szczegółowy program dostępny: https://www.sitk.org.pl/novdrog-24/

Serdecznie zapraszamy!

ZOPI patronuje: VI Międzynarodowe Forum Tunelowe, 13-15 maja 2024 r.

Przed nami kolejne wydarzenie, którego patronem merytorycznym jest Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów.

W dniach 13-15 maja w Bielsku-Białej odbędzie się VI Międzynarodowe Forum Tunelowe.

W programie wiele ciekawych dyskusji.
✔️Aspekty prawne w zakresie inwestycji tunelowych.
✔️Rozpoznanie geologiczne, geotechniczne i hydrologiczne inwestycji tunelowych.
✔️Projektowanie, wyposażenie i eksploatacja tuneli.

Rejestracja oraz szczegółowa agenda na stronie: VI MIĘDZYNARODOWE FORUM TUNELOWE – Kongres Drogowy

Serdecznie zapraszamy do udziału!

 

 

Małymi krokami do celu – wywiad Anny Oleksiewicz dla Executive Magazine

„Staramy się być aktywni wszędzie tam, gdzie jest potrzebny lub może być potrzebny projektant i inżynier – interesuje nas obszar energetyki jądrowej, tematy związane z odbudową Ukrainy oraz realizacja kluczowych inwestycji, takich jak CPK. Chcemy wspierać firmy działające na polskim rynku w ich ambicjach do realizacji tych ważnych projektów” – mówi Anna Oleksiewicz, Prezes ZOPI dla Executive  Magazine.

Z rozmowy można dowiedzieć się między innymi o tym co już udało się osiągnąć, jakie kolejne wyzwania stoją przed Związkiem, o dialogu z przedstawicielami administracji państwowej oraz o planach na najbliższe miesiące.

Zapraszamy do lektury.

Wersja online Magazynu: https://executiveclub.pl/MATERIALY/EC_Magazine-1-2024.pdf

ZOPI patronuje: infraDAYS, 23-25 kwietnia 2024

InfraDAYS to wydarzenie zorganizowane przez infraTEAM, dedykowane pasjonatom infrastruktury, któremu patronuje ZOPI.

InfraDAYS poświęcone są inżynierii i technologiom wykorzystywanym w projektowaniu, budowie i utrzymaniu infrastruktury liniowej. Wśród uczestników znajdą się przedstawiciele największych firm projektowych i wykonawczych, a także administracji odpowiedzialnej za obiekty infrastruktury cywilnej. Wydarzenie to trzy dni wykładów i debat w sesjach plenarnych oraz pokazów i strefy expo. Bloki tematyczne dotyczyć będą osobno: inżynierii drogowej, kolejowej, mostowej, tunelowej, wodnej i geotechnicznej.

Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie: https://www.infradays.info/pl/